Jak zachęcić dziecko do czytania?
Dziecko

Jak zachęcić dziecko do czytania?

W dzisiejszych czasach książki traktowane są po macoszemu, gdyby nie wykaz obowiązujących lektur to dziecko raczej nie sięgało by po książki. Nic dziwnego!

Dzieciaki, wola obejrzeć film, bajkę czy pograć na komputerze gdyż nie wymaga to od nich zaangażowania a aktorzy modulują głos przez co są bardziej atrakcyjniejsi niż zwykła książka.

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Nie jest to proste zadanie lecz nie poddajmy się bez walki. Gdy dziecko wyczuje, że robimy to bez przekonania to samo będzie miało problem z zaangażowaniem się do czytania. Rodzice muszą się wspierać w tej walce, nie można się nawzajem krytykować i podważać drugiego decyzji.

  1. Wspólne czytanie – czytaj swoim pociechom na głos, staraj się modulować głosem, wcielać się w odgrywane role. Zainteresuj swoje dziecko. Ponadto, postaraj się wyznaczyć w ciągu dnia chociaż 15-30 minut na rodzinne czytanie. Usiądźcie wszyscy razem i czytajcie. W ten sposób pokażecie swojemu dziecku, że książka odgrywa kluczowa rolę w Waszym życiu,
  2. Wybór książki – dobieraj książki ze swoim dzieckiem, jego zainteresowania wciąż się zmieniają, nie narzucaj mu z góry wybranych kategorii książek, bo łatwo będzie Ci go zrazić do czytania, wybierzcie się na wspólne zakupy, niech dziecko zaproponuje swoje propozycje – przedstaw swoje argumenty a dziecko swoje, podejmijcie wspólnie decyzję,
  3. Zachęć dziecko by Ci poczytało – niech dziecko spróbuje Ci przeczytać fragment, swojej ulubionej opowieści, nie oceniaj go i nie wyśmiewaj, daj czas i nie ponaglaj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.