Kalendarz ciąży - faza po fazie
Dziecko

Kalendarz ciąży – faza po fazie

Ciąża to jeden z najpiękniejszych okresów życia każdej kobiety, ale również i każdego taty. To czas wielkiego wyczekiwania na narodziny dziecka. 

Uznaje się, że ciąża rozpoczyna się w momencie połączenia się komórki jajowej z plemnikiem tworząc zygotę. Standardowo ciąża trwa 9 miesięcy, pomijając przypadki wcześniejszego porodu i wcześniaków. 

Ciążę dzielimy na trzy trymestry, płód rozwijający się w każdym z trymestrów przechodzi przez różne fazy rozwojowe. Przeczytaj więcej o ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży

Zgodnie z kalendarzem ciąży, pierwszy trymestr trwa od 1 do 13 tygodnia ciąży. W tym okresie płód rozwija się bardzo szybko, co jest niezwykle odczuwalne dla przyszłej mamy. Pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości ciążowe – nudności, wymioty, zmęczenie, gorsze samopoczucie.

W tym trymestrze rozwijają się wszystkie narządy przyszłego noworodka, a od mniej więcej 3 tygodnia zaczyna bić serce. 

W tej fazie ciąży płód mierzy ok. 8-9 cm i waży do ok. 20g.

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży zaczyna się w 14 tygodniu i trwa do 27 tygodnia. W tym okresie u przyszłej mamy powinny ustać dolegliwości ciążowe, chociaż wszystko zależy od organizmu.

Należy się spodziewać wyczuwalnych pierwszych ruchów dziecka. W okresie tym rozwijają się u dziecka również narządy zmysłów: smak, węch, słuch. Z tego względu należy unikać w tym okresie głośnych pomieszczeń. 

Płód ma znacznie przyśpieszone tętno aniżeli u normalnego człowieka, może ono wynieść do 160 uderzeń na minutę. Waga płodu do ok. 800g i wielkość ok. 20-40 cm.

Trzeci trymestr ciąży

Zgodnie z kalendarzem ciąży trzeci trymestr trwa od 27 do 42 tygodnia ciąży. W tym okresie u kobiety mogą pojawić się bóle pleców, skurcze, żylaki. 

U noworodka dochodzi do intensywnego rozwoju mózgu. Dziecko staje się znacznie większe, więc ruchu i przemieszczanie się dziecka zanika. 

Pod koniec trzeciego trymestru dziecko może ważyć do 3,5 kg.

Materiał partnera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.