Monstera dziurawa. Jak o nią dbać?

Monstera dziurawa. Jak o nią dbać?

Monstera dziurawa, czyli monstera deliciosa. Prawdopodobnie najpopularniejsza roślina doniczkowa ostatnich lat. Wbrew pozorom łatwa w uprawie. Jak o nią dbać, by pięknie rosła?

Monstera dziurawa – czy taki potwór straszny?

Charakterystyczne, dziurawe liście monstery to prawdziwy hit ostatnich lat. Zdobią ściany, poszewki poduszek i inne elementy wyposażenia wnętrz. Ta pochodząca z Ameryki Środkowej wiecznie zielona roślina jest także niezwykle wdzięczna w uprawie w domowych warunkach. Jej tropikalny wygląd może nieco odstraszać niedoświadczonych ogrodników. Nie taki jednak potwór straszny, jak go malują. Jest łatwa w uprawie.

Monstera, którą zakupisz w sklepie, prawdopodobnie nie będzie jeszcze miała dziurawych liści. Dopiero starsze rośliny wytwarzają charakterystyczne otwory. Jeśli chcesz, żeby pojawiły się jak najszybciej, zadbaj o odpowiednie stanowisko. Im więcej światła dostanie Twoja monstera, tym lepiej, jednak nie narażaj jej na ostre i bezpośrednie słońce. O czym jeszcze pamiętać?

Monstera dziurawa. Jak o nią dbać?

Jak dbać o monsterę?

Zacznij od odpowiedniej doniczki. Wybierz dość głęboką i co najważniejsze taką, która ma dużo otworów drenażowych. Już na samym początku warto w niej umieścić palik kokosowy, po którym wspinać się będzie roślina. Jej wzrost jest dość szybki, dlatego dobrze pamiętać o tym przesadzając nowo kupioną monsterę do docelowej doniczki. Duże okazy są ciężkie i łatwo się przewracają, potrzebują więc podpory, do której należy je przywiązać.

Podłoże dla monstery powinno być przepuszczalne tak, żeby korzenie mogły oddychać i nie tworzyły się zastoje wody. Jak większość roślin tak i ona nie lubi być przelewana. Dlatego pamiętaj, by podlewać ją, dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Nie zapominaj też o nawożeniu. Duże rośliny potrzebują go znacznie więcej niż te małe. Jednak stosuj się do wytycznych producenta nawozu. Jego nadmiar może spalić korzenie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *