Kuchnia tajska jest niezwykle kolorowa i smaczna. Jeśli nie boisz się kulinarnych eksperymentów i pragniesz odkrywać nowe smaki, z całą pewnością przypadnie Ci do gustu. Zdecydowanie różni się ona od tradycyjnej kuchni polskiej, a także od innych popularnych w Polsce, jak m.in. włoska, dlatego będzie stanowić miłą i ciekawą odmianę. Daj się porwać orientalnemu szaleństwu i już teraz sprawdź, co takiego ma do zaoferowania odległa, bajeczna Tajlandia!
Szczypta geografii
Aby móc w pełni zrozumieć specyfikę kuchni tajskiej, w pierwszej kolejności musisz nieco bliżej poznać samą Tajlandię. W dużej mierze bowiem na ostateczny kształt rozmaitych kuchni świata wpływ ma geografia i wynikające z niej warunki naturalne. Tajlandia położona jest malowniczo na Półwyspie Indochińskim. Oblewają ją wody oceanów: Spokojnego i Indyjskiego, a graniczy z takimi krajami jak Laos, Kambodża, Mjanma oraz Malezja.
Tajlandia jest krajem o zróżnicowanej rzeźbie terenu. Choć większość obszaru pokrywają obszary nizinne, zachodnia i północna jej część jest górzysta. Najwyższym szczytem jest Doi Inthanon wznoszący się na wysokość 2565 m n.p.m. W Tajlandii przeważa strefa klimatu podzwrotnikowego wilgotnego, natomiast niewielki fragment na południu kraju pozostaje pod wpływem klimatu równikowego wilgotnego. Różnica temperatur pomiędzy rejonami nadmorskimi i górskimi jest spora. W tych pierwszych średnia temperatura wynosi 33°C, natomiast w górach waha się od 14 do 20°C. Co ciekawe, jak dotąd nie odnotowano w całej Tajlandii temperatury poniżej 13°C.
Cechy charakterystyczne kuchni tajskiej
Kuchnia tajska, jak i większość kuchni świata, zawiera w sobie elementy innych – w tym przypadku głównie indyjskiej i chińskiej. Zresztą kuchnia tajska w podobny sposób oddziałuje na inne, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym. Omawiana kuchnia jest wyjątkowo aromatyczna i stosunkowo pikantna na tle pozostałych kuchni azjatyckich. Nie brakuje w niej ostrych potraw curry. Typowymi produktami są m.in. świeży imbir, mleczko kokosowe, trawa cytrynowa, limonka. Tajowie bazują w dużej mierze na owocach morza, ale nie tylko. Można znaleźć całe mnóstwo przepisów na dania z kurczakiem, wieprzowiną czy wołowiną, a także na dania wegetariańskie, oparte na ryżu lub makaronie, solidnej porcji warzyw i sosu.
Bardzo popularnym daniem jest bami, czyli jajeczny makaron z warzywami i mięsem. Dużą popularnością cieszą się również m.in. małże w sosie kokosowym, wszelkie potrawy typu curry, jak np. tajskie curry panang z kurczaka (świetny przepis znajdziesz TUTAJ), ostro-kwaśna zupa tom yam z krewetek oraz grzybów czy kurczak w miodzie i ziołach. Ogromna różnorodność sprawia, że w tajskiej kuchni każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy lubuje się w owocach morza (ciekawą propozycją jest np. kalmar pieczony z czosnkiem lub krab duszony z sosem curry), mięsach lub słodkościach, bo i tych nie brakuje.
Aby spróbować autentycznej kuchni tajskiej, wcale nie musisz wybierać się na drugi koniec świata czy do drogiej restauracji. Wiele tajskich dań z powodzeniem możesz przygotować samodzielnie, w zaciszu własnej kuchni. Jest to obecnie niezwykle proste, ponieważ niemal wszystkie potrzebne składniki bez trudu zdobędziesz w sklepie. Jeżeli masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z takim wyzwaniem, możesz zacząć od czegoś prostego, jak np. kurczak w sosie curry. Kiedy raz skosztujesz kuchni tajskiej, bez wątpienia do niej wrócisz!
Materiał partnera.