Światowy Dzień Żywności 2022
Kuchnia

Światowy Dzień Żywności 2022

Światowy Dzień Żywności, obchodzony co roku w październiku, jest szczególnie celebrowany w Polsce przez Banki Żywności. To czas, w którym od lat organizacja publikuje specjalny raport, na temat wybranych zagadnieniach z obszaru żywności. Premiera najnowszej wersji miała miejsce w poniedziałek 17 października 2022 roku. 

Tegoroczna edycja obchodów Światowego Dnia Żywności odbyła się 17 października 2022 roku w Warszawie o godzinie 12:00 w Domu Innowacji Społecznych – Rzemieślnicy i Marzyciele. Partnerem strategicznym tego wydarzenia kolejny rok z rzędu była firma Lidl Polska. Wyjątkowy charakter konferencji był spowodowany sytuacją gospodarczą na świecie, w szczególności w Polsce. Gwałtownie rosnące ceny, w tym żywności, wymogły na konsumentach zmiany przyzwyczajeń. 

Raport, finanse i zero waste 

Na program konferencji złożyły się dwa główne segmenty merytoryczne oraz premiera najnowszego raportu Banków Żywności. Za jego pośrednictwem zostały zaprezentowane dane dotyczące marnowania jedzenia w podziale na poszczególne kategorie, informacje o nastrojach konsumenckich oraz ich stanowiska w tym zakresie. Oprócz szczegółowej analizy, na łamach raportu został także poruszony temat głodu na świecie, w tym w Polsce. Konflikt na Ukrainie sprawił, że zaczęto uważnie przyglądać się sektorowi światowych upraw, głównie zboża. Federacja Rosyjska oraz Ukraina należą do globalnej czołówki, jeśli chodzi o jego uprawę, a konkretnie jęczmienia, pszenicy, kukurydzy oraz słonecznika. Uprawy tego ostatniego odpowiadają ponad połowie produkcji na całym świecie. 

Przeczytaj: Dieta i jeszcze raz dieta

Dzisiejsze wydarzenie jest dla nas, Banków Żywności niezwykle ważne. Nasza codzienność to oczywiście ciągłe ratowanie produktów przed marnowaniem i przekazywanie jej jednostkom potrzebującym, ale również stawianie na wartość edukacyjną. Staramy się propagować odpowiedzialne i wzorowe postawy społeczne, stale dzielimy się ciekawymi rozwiązaniami redukującymi marnowanie oraz doradzamy w zakresie odpowiedniego odżywiania i ekologii. Wzrost cen i ciężka sytuacja gospodarcza wpłynęły na to, że dziś znajdujemy się w zupełnie nowej rzeczywistości, do której musimy się odpowiednio zaadaptować. Temat marnowania żywności jest niestety ciągle aktualny, dlatego sprawdziliśmy, czy kryzys przełożył się na zmniejszenie skali tego zjawiska. Tegoroczne wydarzenie miało też inny charakter pod względem podejmowanej tematyki. Oprócz stałego punktu naszej konferencji, jakim był raport, poruszyliśmy kwestie dbania o swoje finanse oraz rzuciliśmy szersze światło na ideę zero waste. Na panelu poświęconym ekonomii eksperci podzielili się prognozami na najbliższy czas, a także zwrócili uwagę na zachowania obywateli, którzy wprowadzają do swojego życia elementy pozwalające na zwiększanie oszczędności. Drugi panel poświęcony był tematyce zero waste, która ku naszej radości zyskuje coraz większą popularność. Niezmiernie cieszy nas możliwość podzielenia się raportem, ale także wskazówkami dotyczącymi oszczędzania. Wierzę, że poprzez zwiększanie świadomości oraz nagłaśnianie problemu wspólnymi siłami znacznie obniżymy, a w przyszłości całkowicie wyeliminujemy zjawisko wyrzucania jedzenia – powiedziała Beata Ciepła, Prezes Banków Żywności.  

Oszczędzanie bez wyrzeczeń 

Oprócz wspomnianego raportu, na dwóch specjalnych panelach tematycznych podzielono się radami związanymi z zarządzaniem domowym budżetem podczas rosnącej inflacji oraz ograniczaniem powstawania odpadów przez stosowanie idei zero waste. 

Kolejną niespodzianką, jaką przygotowaliśmy dla gości Światowego Dnia Żywności był eksperyment społeczny dotyczący marnowania jedzenia. Wytypowaliśmy osoby, które przez dwa tygodnie notowały wyrzucane produkty oraz ich wartość. W eksperymencie wzięły udział zarówno single, jak i osoby prowadzące kilkuosobowe gospodarstwa domowe. Pierwszy tydzień miał charakter rekonesansu, w trakcie którego uczestnicy zgodnie ze swoimi zwyczajami planowali zakupy i skrupulatnie zapisywali wyrzucaną żywność uwzględniając jej wartość. Po jego zakończeniu nastąpił czas  na wdrożenie planu naprawczego. Osoby biorące udział w eksperymencie miały stosować się do wytycznych określonych przez ekspertów Banków Żywności.  Eksperyment miał na celu pokazanie skali całego zjawiska marnowania. Robiąc zakupy kilka razy w tygodniu nie zwracamy uwagi na to, co udało nam się zjeść, a co wyrzuciliśmy do kosza. Prowadzenie podobnej ewidencji pozwala z kolei dostrzec, które produkty marnujemy najczęściej, a także oszacować ich wartość, dzięki czemu bardziej przyłożymy się do analizy listy zakupów przy kolejnej wizycie w sklepie. Chcieliśmy również pobudzić w uczestnikach kreatywność. Skoro nie wykorzystaliśmy jakiegoś komponentu, spróbujmy zainspirować się innym przepisem i stworzyć na jego podstawie coś pysznego – mówi Norbert Konarzewski, Dyrektor Biura Banków Żywności.  

Zobacz koniecznie: 3 sposoby odchudzania

Tegoroczna edycja Światowego Dnia Żywności zorganizowana we współpracy Banków Żywności wraz z firmą Lidl Polska po raz kolejny zwróciła uwagę na marnowanie jedzenia. Premiera raportu, specjalistyczne panele tematyczne oraz omówienie eksperymentu społecznego miały na celu zaakcentowanie problemu, ale również podanie gotowych rozwiązań, które w znacznym stopniu zredukują spożywcze odpadki i pomogą podreperować domowy budżet. 

Światowy Dzień Żywności 2022
Światowy Dzień Żywności 2022

O Federacji Polskich Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego zrzeszająca 32 Banki Żywności w całej Polsce. Każdy z nich codziennie odbiera ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, Domów Pomocy Społecznej, świetlic środowiskowych, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek. Banki prowadzą także Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, współfinansowany ze środków UE. Tylko w 2021 r. do osób potrzebujących udało się przekazać 58 tysięcy ton artykułów spożywczych. Federacja Polskich Banków Żywności zajmuje się również edukacją i działaniami mającymi na celu wzrost społecznej świadomości nt. konsekwencji marnowania żywności i sposobów zapobiegania temu zjawisku. 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments