Historia rodzinna Jastrunów opowiedziana wierszami i fotografią

Historia rodzinna Jastrunów opowiedziana wierszami i fotografią

Historia rodzinna Jastrunów opowiedziana wierszami i fotografią

Już od 12 października miłośnicy poezji oraz twórczości Mieczysława Jastruna i Tomasza Jastruna mogą dodać do swojej listy czytelniczej kolejną pozycję obowiązkową. Album Rodzinny. Wiersze i Fotografie to niezwykle osobisty zbiór wierszy autorstwa Tomasza Jastruna oraz jego wyjątkowych rodziców – Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny. W książce oprócz wierszy znajdziemy archiwalne, wcześniej niepublikowane zdjęcia z rodzinnego albumu poetów. 

Tegoroczna nagroda Nike przyznana Jerzemu Jarniewiczowi za tomik poezji „Mondo cane” pokazała, że wiersze nadal poruszają odbiorców swoją nieoczywistą formą oraz przekazem i stają się coraz popularniejsze wśród młodego pokolenia. Tomasz Jastrun dbając o dziedzictwo i dorobek artystyczny utalentowanych rodziców wydaje osobistą książkę, w której główne role grają poezja i fotografie dopasowane do rodzinnej historii wybitnych twórców.

Przeczytaj również: 3 książki na weekend

Wychowałem się w domu poetów. Skrzyp wiecznego pióra i stukot maszyn do pisania stały się muzyką mojego dzieciństwa. Czy wziąłem coś z poetyki rodziców? Po ojcu może pesymizm i pasję społeczną, ale też grozę przemijania. Po mamie pewnie delikatność w lirykach. Są w Albumie liczne liryki, wiersze o dzieciach, w końcu wiersze metafizyczne, pożegnania bliskich. Jak przystało na album rodzinny, w poezję zostały „wklejone” fotografie z moimi komentarzami. Niektóre zdjęcia korespondują z poezją, inne niekoniecznie, ale są częścią rodzinnej autobiografii i zdają się interesujące same w sobie. Stąd np. moje fotografie z Szymborską i z Mrożkiem – mówi Tomasz Jastrun.

Ten ceniony poeta, felietonista i prozaik, oddaje w ręce czytelników najbardziej osobiste dzieło – historię swojej rodziny opowiedzianą przy pomocy formy literackiej, z którą związana była cała trójka – wierszami, które przedstawiają nam dzieje rodziny zaplątanej w polską historię, ale i „poezję” życia. 

Zobacz również: „KRYMINALNE ZAGADKI MAZUR” – NOWA SERIA KRYMINALNA W ROMANCE TV

Mówi się, że fotografie i wiersze uwieczniają ludzi i zdarzenia. Taka wieczność trwa jednak zwykle tylko chwilę, ta książka próbuje ją nieco wydłużyć. Moi rodzice jako poeci zostali zapomniani, czas jest bezwzględny także dla sztuki. Chciałem, żeby te wiersze i fotografie były świadectwem historii, tej dużej i małej, rodzinnej. I aby rozmawiały nie tylko ze sobą, ale też z czytelnikiem – dodaje autor Albumu Rodzinnego. 

A już 24 października zapraszamy na wspólne spędzenie wieczoru z Tomaszem Jastrunem, podczas którego odbędzie się specjalną projekcją zdjęć z archiwum rodzinnego. Spotkanie w Warszawie uświetni odczytywanie wierszy przez znanych i szanowanych aktorów. W trakcie wydarzenia będzie również możliwość kupienia książki w promocyjnej cenie i zdobycia autografu. 

Historia rodzinna Jastrunów opowiedziana wierszami i fotografią
Historia rodzinna Jastrunów opowiedziana wierszami i fotografią

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia znaleźć można na stronie:

https://bit.ly/SpotkaniezTomaszemJastrunem

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *