Hity kina europejskiego za darmo w ARTE.tv

Hity kina europejskiego za darmo w ARTE.tv

Popularny cykl filmowy ArteKino Classics, w ramach którego można oglądać zremasterowane perełki kina europejskiego, wzbogacił się o dwa kolejne tytuły: „She didn’t say no” Cyrila Frankela i „Charles i Lucie” Nelly Kaplan. Filmy są dostępne za darmo na platformie streamingowej ARTE.tv https://www.arte.tv/pl/z napisami w 6 językach.

Do wielkich filmów Felliniego, Kusturicy, Carlosa Saury, debiutu kinowego Liv Ulmann i dzieł wielu innych znanych twórców, dołączyły teraz dwa kolejne: skandalizująca i niegdyś zakazana komedia „She didn’t say no” Cyrila Frankela o matce szóstki nieślubnych dzieci, która przeciwstawia się konwenansom i szuka dla siebie kolejnego romansu oraz „Charles i Lucie” Nelly Kaplan – słodko-gorzką historię pary, która stała się ofiarą oszustwa. Bez pieniędzy i bez planu, niespodziewanie zakochują się w sobie na nowo podczas niesamowitej podróży po Lazurowym Wybrzeżu.

ArteKino Classics to projekt, w ramach którego ARTE.tv pokaże ok. 20 klasyków kina europejskiego oraz innych ważnych filmów, które wyróżniały się swoim spojrzeniem na świat i wpłynęły na światową kinematografię. Można zobaczyć „La Stradę” Federico Felliniego, który w neorealistycznym stylu opowiada historię pary artystów cyrkowych żyjących na marginesie społecznym, „Czy pamiętasz Dolly Bell?” -debiut filmowy Emira Kusturicy, gdzie zawarł wspomnienia swej buntowniczej młodości w czasach komunistycznych, albański film „Śmierć konia” w reżyserii Saimira Kumbaro, który pokazuje absurdalną i opresyjną politykę władz komunistycznych, czy także niemiecki „Solo Sunny” Konrada Wolfa, który kreśli wspaniały portret wokalistki występującej w małych prowincjonalnych klubach, a która marzy o byciu gwiazdą. Jest dostępny także szwajcarski „Derborence” Francisa Reussera, oparty na powieści nominowanego do Nagrody Nobla Charlesa F. Ramuza. Opowiada historię tragicznej miłości Thérèse’y i Antoine’a, który udaje się w góry, by znaleźć świeże pastwiska. Osunięcie się ziemi zabija ludzi i zwierzęta. Wydaje się, że Antoine nie przeżył, ale nagle wraca do domu… Dostępny jest też „Człowiek z ogoloną głową” André Delvaux’a z ważną rolą Beaty Tyszkiewicz o zakazanej miłości i namiętności nauczyciela do swej uczennicy, „Carmen” Carlosa Saury o uczuciu choreografa do tancerki, które burzy cały porządek spektaklu i świat artysty, a także „Placówka Postępu” Hugo Vieiry da Silva – bardzo aktualna filmowa adaptacja opowiadania Josepha Conrada. Reżyser przedstawia historię dwóch niedoświadczonych białych kolonizatorów, zaślepionych żądzą złota i chęcią „ucywilizowania” rdzennej ludności. Jest to studium rozkładu moralności.

Nie braknie też dobrego kina kobiecego. Gwiazda czeskiego filmu, Věra Chytilová w swoim pierwszym długometrażowym obrazie „O czymś innym” łączy fikcyjną i prawdziwą historię dwóch kobiet -gimnastyczki i złotej medalistki Evy Bosákovej oraz gospodyni domowej. Prawdziwą perełką jest odkryty na nowo w norweskim archiwum filmowym i po raz pierwszy dostępny w całej Europie dzięki ArteKino Classics debiut kinowy Liv Ullmann z 1959 roku. „Krnąbrne dziewczę” to ekscytująco piękny obraz, nakręcony przez norweską reżyserkę Edith Carlmar. Liv Ullmann gra upartą Gerd, która nie przejmuje się konwenansami, a film radykalnie i bez sentymentów przedstawia różnice klasowe, o które rozbija się młoda miłość. 

Linki do filmów:

ArteKino Classics to nowe spojrzenie na europejskie dziedzictwo filmowe. W ciągu 3 miesięcy ARTE.tv pokaże około 20 filmów z prawie 20 państw Europy. Należą one do kanonu filmowego krajów, w których powstały, i wyznaczają nowe standardy światowej kinematografii. Selekcja odbyła się w ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem Filmotek Europejskich (ACE), wszystkie filmy są świeżo odrestaurowane, a jedną trzecią nakręciły reżyserki. Kolejne premiery w cyklu ArteKino Classics będą się pojawiać cyklicznie w najbliższych tygodniach pod linkiem https://www.arte.tv/pl/videos/RC-022258/artekino-classics/ 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tvma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. 

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE – nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce. 

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *