Jodek potasu - zastosowanie, dawkowanie

Jodek potasu – zastosowanie, dawkowanie

Jodek potasu jest rodzajem jodu, który nie jest radioaktywny i może być stosowany do blokowania jednego rodzaju materiału radioaktywnego, radioaktywnego jodu (I-131), przed wchłonięciem przez tarczycę. W niektórych wypadkach radiacyjnych, zwykle awariach elektrowni jądrowych, radioaktywny jod może zostać uwolniony do środowiska i przedostać się do organizmu poprzez oddychanie lub spożywanie go.

Nazywa się to zanieczyszczeniem wewnętrznym. Kiedy tarczyca wchłania wysoki poziom radioaktywnego jodu, może zwiększać ryzyko raka tarczycy u niemowląt, dzieci i młodych dorosłych wiele lat po ekspozycji. Tarczyca to gruczoł w szyi, który odgrywa ważną rolę w wielu funkcjach organizmu.

Jodek potasu gdzie kupić?

Środek ten dostępny jest w tabletkach jako jodek potasu apteka. Jest to lek dostępny bez recepty, który może ograniczać absorpcję promieniowania jądrowego w tarczycy, jest coraz trudniej dostępny w Stanach Zjednoczonych i Europie. Ponadto jodek potasu cena stale rośnie. 

Przeczytaj również: Płyn lugola zastosowanie i dawkowanie

Jodek potasu jak stosować?

Jodek potasu jest używany podczas katastrof jądrowych. Powinieneś go wziąć tylko wtedy, gdy urzędnicy zdrowia publicznego wyraźnie to powiedzą. Aby chronić tarczycę, musisz zażywać jodek potasu w określonych ramach czasowych.

Według Zaufanego Źródła Światowej Organizacji Zdrowia optymalny przedział czasowy dla maksymalnych korzyści to mniej niż 24 godziny przed oczekiwaną ekspozycją i do 2 godzin po ekspozycji. Przyjmowanie go dłużej niż 24 godziny po ekspozycji nie chroni tarczycy.

Jodek potasu jak zrobić?

Jodek potasu (KI) wytwarza się w reakcji jodu z gorącym roztworem wodorotlenku potasu. Stosowany jest głównie w postaci roztworu nasyconego, 100 g jodku potasu na 100 ml wody. Odpowiada to około 50 mg/kroplę.  Rozpuść 40 gramów jodku potasu w 100 ml wody.

W powyższym roztworze rozpuść 15 gramów jodu, Dodaj 3 krople rozcieńczonego HCl. Na koniec dopełnić wodą do 1000 ml. Jednak nie zalecamy przygotowania go w domu.

Jodek potasu - zastosowanie, dawkowanie
Jodek potasu – zastosowanie, dawkowanie

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *