Już wkrótce Wielkanoc!

Już wkrótce Wielkanoc!

Wielkanoc to najważniejsze święto w całym chrześcijaństwie. Celebrowane wówczas misterium paschalne, czyli męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to centralne wydarzenie Nowego Testamentu.

Jest to święto, które przypomina chrześcijanom o odkupieniu, dzięki któremu uzyskali dostęp do nowego życia.

Historia Wielkanocy

Nie należy jednak rozpatrywać tego święta wyłącznie w kategoriach religii chrześcijańskiej. Historia Wielkanocy ma swoje źródła także w wierzeniach i zwyczajach pogańskich. Celebrowanie niegdyś przez naszych przodków Jare Święto, czyli de facto święto wiosny, było obrzędem ku czci przyrody, odradzającej się, budzącej się do życia po okresie zimy. Ten motyw odrodzenia doskonale wpisywał się w chrześcijańską wiarę w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i odkupienie naszych win.

Zobacz również: Jak gotować ziemniaki?

Zapewne dlatego polskie obchody Wielkanocy przejęły wiele tradycji pochodzących z czasów przedchrześcijańskich. Przykładem, który pierwszy nasuwa się na myśl są pisanki, pradawny symbol życia, płodności i siły witalnej.

Potrawy Wielkanocne

Jajka, czy to w postaci wspomnianych wcześniej pisanek, czy też faszerowane, albo jako składnik sałatki, zajmą ważne miejsce na naszych świątecznych stołach. Jakie jeszcze potrawy Wielkanocne powinny się tam pojawić? Zapewne będzie to biały barszcz albo żurek. Nie powinniśmy także zapomnieć o pieczonych mięsach oraz wędlinach.

Warto przeczytać: Jak ugotować ryż?

Swoje miejsce na stole znajdą też dania z kurczaka, pasztet, albo kiełbasa biała. Nieodzowne będą również Wielkanocne wypieki. Wśród nich nie zabraknie mazurka, sernika i makowca. Przy tak zastawionym stole bez wątpienia miło spędzimy czas w towarzystwie rodziny i przyjaciół.

 

Już wkrótce Wielkanoc!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *