Rower stacjonarny - korzyści z treningu w domu

Rower stacjonarny – korzyści z treningu w domu

Rower stacjonarny to idealne rozwiązanie dla całej rodziny do treningu w domu. Idealnie sprawdzi się do zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawy kondycji i wytrzymałości organizmu. Rower ten jest też zalecany osobom mającym problemy ze stawami.

W tym wpisie podpowiemy gdzie i w jakiej cenie możemy kupić rower stacjonarny, a także na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu.

Warto zwrócić uwagę, że rower stacjonarny to jedno z najpopularniejszych urządzeń cardio spotykane na siłowniach. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup tego przyrządu do ćwiczeń również do domu. Dlaczego? O tym w dalszej części wpisu.

Korzyści płynące z ćwiczeń do rowerze stacjonarnym

Decydując się na zakup roweru stacjonarnego powinniśmy wiedzieć dlaczego warto go kupić, jakie przyniesie nam korzyści, co dzięki niemu zyskamy.

#1 Poprawa kondycji i wytrzymałości

Jazda na rowerze poprawia działanie układu krążenia i oddechowego, ma to bezpośrednie przełożenie na poprawienie wytrzymałości oraz kondycji naszego organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że aby poprawić kondycję organizmu powinniśmy stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej. Jazda każdego dnia z tym samym obciążeniem i tempem nie wpłynie pozytywnie na nasz organizm.

#2 Nie obciąża stawów

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym mają również tą niewątpliwą zaletę, że nie powodują nadmiernego obciążenia stawów, tak jak to ma miejsce podczas biegania na dworzu. W tym wypadku cały ciężar naszego organizmu jest podparty na siodełku. Dodatkowo na kostki, kolana i biodra nie mają wpływu różnego rodzaju wstrząsy i nierówności spowodowane jazdą lub bieganiem po asfaltowych nawierzchniach.

#3 Spalanie kalorii

Ilośc spalonych kalorii podczas jazdy na rowerze stacjonarnym jest uzależniona od kilku czynników:

  • masy naszego ciała
  • prędkości jazdy
  • obciążenia

Im masa ciała jest większa i im szybciej jedziemy tym liczba spalonych kalorii będzie większa. Przyjmuje się, że godzinna jazda na rowerze pozwoli spalić ok. 350 – 700 kcal.

#4 Relaks i kondycja

Jazda w domowym zaciszu na rowerze stacjonarnym to może być idealne połączenie pożytecznego z relaksem. Możemy bowiem jeździć na rowerze czytając książkę lub oglądając telewizję.

Rodzaje rowerów stacjonarnych

W sklepach znajdziemy całe mnóstwo, różnorodnych rowerów. Powinniśmy wiedzieć, jakie są typy, oraz jaki rower będzie dla nas idealny.

Rowery stacjonarne możemy podzielić ze względu na sposób siedzenia na rowerze: 
  • pionowe
  • poziome
A także ze względu na sposób ustawiania obciążenia
  • mechaniczne
  • magnetyczne
  • elektromagnetyczne

Ceny rowerów stacjonarnych

Jednym z najważniejszych kryteriów zakupu roweru stacjonarnego dla większości z nas będzie cena. Jednak nie ona powinna być tutaj najważniejsza Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby rower był stabilny i dobrze się na nim nam jeździło.

Najtańszy jest rower stacjonarny mechaniczny, kupimy go już w cenie ok. 200 PLN na popularnym  serwisie aukcyjnym, jednak sprzedawane tam modele są dość lekkie (waga ok. 10 kg), więc mogą nie być stabilne podczas jazdy. 

Średnią klasą rowerów stacjonarnych są rowery z magnetycznym sposobem regulacji oporu. Za tego typu rower trzeba zapłacić cenę ok. 400-500 PLN. Myślę, że dobrym połączeniem stabilności i ceny jest jeden z najtańszych modeli dostępny w Decathlonie.

Link do produktu: Rower stacjonarny Domyos

Rower stacjonarny - korzyści z treningu w domu

Najwyższą cenę zapłacimy za rowery z elektromagnetycznym sposobem regulacji oporu, jak również sporo zapłacimy za rowery spinningowe. Tego typu rozwiązania to wydatek rzędu ok. 1000 pln.

Poniżej kilka przykładów:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *