Uzależnienie od komputera - objawy, gdzie szukać pomocy

Uzależnienie od komputera – objawy, gdzie szukać pomocy

Internet to duża część życia każdego z nas. Rewolucja technologiczna sprawiła, że praktycznie w każdym domu, mieszkaniu jest komputer z szybkim dostępem do internetu. Oczywiście dostęp do internetu to ogromne ułatwienie w dzisiejszym funkcjonowaniu. Przy pomocy inteneru zapłacimy rachunki, zamówimy jedzenie, znajdziemy interesujące nas informację, kupimy bilety do kina itd..

Internet to także doskonałe rozwiazanie pomagające dzieciom i nie tylko na zdobywanie i poszerzanie swojej niezbędnej wiedzy, pobudzanie wyobraźni, chęci znajdowania odpowiedzi na nowe pytania itd.

Wielu z nas uważa, że komputer to coś złego, coś z czego dziecko nie powinno korzystać w tak młodym wieku, bo może się uzależnić. To prawda, jednak warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób się korzysta z tego wynalazku dzisiejszych czasów.

Blisko 97% dzieci przynajmniej raz w tygodniu korzysta z dostępu do internetu. Ta statystyka mówi nam doskonale o tym, że złe jego wykorzystanie może prowadzić do zupełnie odwrotnego efektu aniżeli chęć poszerzania swojej wiedzy.

Objawy uzależnienia od komputera i internetu

Jak już wspomniałem sam komputer i internet nie są w tym wszystkim największym problemem, a sposób ich wykorzystania. Ryzyko uzależnienia od komputera zwiększa się w momencie jeśli nie narzucimy reguł z niego korzystania.

Jeśli zauważymy, że dziecko zaczyna mieć problemy z koncentracją, z pamięcią, chodzi niedospane, czy ma problemy z zasypianiem musimy zacząć reagować. Za chwile może być już za późno.

Uzależnienie od komputera - objawy, gdzie szukać pomocy

Warto również zwrócić uwagę na poniższe aspekty, bowiem mogą to być pierwsze symptomy uzależnienia od komputera.

  • czy dziecko nie zrywa kontaktów z rówieśnikami w realnym świecie
  • czy dziecko nie jest rozdrażnione
  • czy dziecko nie zaniedbuje obowiązków szkolnych
  • czy dziecko nie siedzi przed komputerem więcej niż powinno
  • czy dziecko nie rezygnuje z innych rozrywek na rzecz komputera
  • czy dziecko nie ma problemów z postępami w nauce
  • czy dziecko w realnym świecie nie używa skrótów znanych z czatów internetoweych
  • czy dziecko nie ma problemów finansowych związanych z wydawaniem kieszonkowego na gry komputerowe

Leczenie uzależnienia od komputera i internetu

Praktycznie wszystkie nałogi, takie jak alkoholizm, palenie papierosów i uzależnienie od komputera powstają w ten sam sposób – poprzez nadużywanie tych rzeczy. Można pokusić się o stwierdzenie, że nadużywanie komputera to uzależnienie psychiczne. Aby temu zapobiec musimy bardzo szybko reagować.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest rozmowa z dzieckiem na temat korzystania z komputera i internetu. Trzeba uświadomić dziecku, jakie niebezpieczeństwa na niego czekają oraz jak bezpiecznie z niego korzystać. Powinniśmy również ustalić sztywne zasady korzystania z komputera – kiedy, przez jaki czas, w jakim celu.

Nie można zapomnieć o tym, że należy dać dziecku jakaś alternatywę. Zapisać je na zajęcia sportowe, zajęcia językowe, czy do szkoły tańca. Pokażmy również, w jaki sposób może wykorzystać komputer do nauki czy odrabiania lekcji.

Zamknięcie komputera w szafce na przysłowiowy klucz, to złe rozwiazanie. Obecnie dostęp do komputera może mieć nie tylko z domu, ale również w szkole, u kolegi, w kawiarence internetowej.

Czasem wszystkie te metody zawodzą i aby uzależnienie od komputera się nie pogłębiało powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty. Psycholog, pedagog, w profesjonalny sposób, podczas terapii nauczy dziecko na nowo dostrzegać również inne aspekty życia.

Sprawdź: Gdzie szukać pomocy dot. uzależnienia od komputera

Materiał powstał we współpracy z Partnerem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *