„Wzięto na mnie kredyt” – jak uchronić dane z telefonu przed kradzieżą?

„Wzięto na mnie kredyt” – jak uchronić dane z telefonu przed kradzieżą?

Hakerzy, przestępcy czy toksyczni partnerzy – zagrożeń dla naszej prywatności jest naprawdę wiele. Smartfony dają spore pole do popisu osobom, które chcą zyskać dostęp do naszych osobistych danych. Jak walczyć z tym zagrożeniem?

Kto może być zainteresowany Twoimi danymi?

Aplikacje szpiegowskie, które pozwalają na wgląd we wszystko, co robimy na smartfonie, są obecnie dość szeroko dostępne. Coraz więcej osób sięga po nie w celu przejęcia kontroli nad cudzą prywatnością, co w efekcie wiąże się z przejęciem kontroli nad życiem ofiary. Tego typu programy umożliwiają przechwycenie SMS-ów, wiadomości głosowych, rozmów, danych z aplikacji czy informacji o lokalizacji. Najbardziej zaawansowane propozycje są w stanie nawet sprawić, że nasz smartfon zamieni się w zdalną kamerę i dyktafon.

Prywatne informacje przechowywane w pamięci smartfona lub przesyłane przez sieć mogą być wartościowe dla różnych osób. Z jednej strony mamy do czynienia z hakerami i innymi cyberprzestępcami – w tym przypadku celem będzie zdobycie na przykład naszych danych bankowych czy numerów kart płatniczych. Informacje o naszej lokalizacji i zachowaniu stanowią także spore ułatwienie w planowaniu włamania. Z drugiej strony zagrożeniem są często nasi bliscy, którym może zależeć na kontrolowaniu naszych działań czy rozmów. Warto podkreślić, że takie zachowania są prawnie zabronione – otrzymanie dostępu do prywatnych informacji z użyciem programów szpiegowskich grozi karą nawet dwóch lat więzienia.

Jak rozpoznać, czy nasz smartfon padł ofiarą posłuchu?

Obecność podsłuchu czy aplikacji szpiegowskiej często jest trudna do wykrycia. W niektórych przypadkach możemy zaobserwować nietypową pracę urządzenia: na przykład samoczynne włączanie i wyłączanie się smartfona czy pojawienie się aplikacji, których nie instalowaliśmy. Co więcej, oznaką może być wolniejsze działanie sprzętu i szybsze zużycie baterii – programy szpiegowskie zwykle działają bez przerwy w tle, co wymaga nieustannej pracy podzespołów smartfona. Tego typu zmiany mogą jednak oznaczać po prostu, że mamy do czynienia z usterką samego sprzętu – warto zatem dokładniej zweryfikować swoje podejrzenia.

Jedną z najstarszych, lecz wciąż stosowanych metod podsłuchiwania telefonu jest przekierowywanie połączeń pod inny numer. Możemy to sprawdzić przez wpisanie kodu *#21# (w taki sam sposób, jak przy wykonywaniu połączenia) – system wyświetli wtedy informacje na ten temat. Aby zabezpieczyć się przed bardziej skomplikowanymi atakami, należy jednak skorzystać ze skuteczniejszego wsparcia – na przykład poprzez zastosowanie odpowiedniego komunikatora.

Zainstaluj komunikator, który pomoże Ci zadbać o Twoje dane

By bronić się przed szpiegami, warto zainstalować bezpieczny komunikator UseCrypt Messenger. To aplikacja, która jest w stanie między innymi zweryfikować, czy nasze wiadomości nie trafiają w niepowołane ręce. Dodatkowo przy każdym uruchomieniu UseCrypt Messenger sprawdza, czy nie padliśmy ofiarą ataku hakerów. Aplikacja działa z wykorzystaniem najnowszych technologii z dziedziny cyberbezpieczeństwa, dzięki czemu stanowi skuteczne wsparcie w ochronie prywatności. Twórcy UseCrypt Messenger opinie użytkowników traktują poważnie i używają ich by ciągle ulepszać aplikację.

Materiał partnera.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *