Wychowywanie dziecka to bardzo trudne zdanie, nie możemy zostawić tego na jutro, pojutrze czy za miesiąc gdyż później będzie tylko trudniej. Niektórzy z Was uważają, że chwalenie dzieci może spowodować, że będzie zadufane w sobie, egoistyczne nic bardzie mylnego.
Od dzieci zarówno, jak i od dorosłych nalży wymagać i chwalić. Dziecko musi wiedzieć, że poprzez wymagania uczy się przede wszystkim tego, ze każdy ma swoje obowiązki i wszystko łączy się z pracą. Nie ma nic za darmo. Pochwała z kolei przyczynia się do podniesienia własnej wartości, podnosi to poczucie pewności siebie, które są bardzo ważne w dzisiejszych czasach.
Inni rodzice z kolei uważają, że obowiązki są dla dorosłych, a dziecko jest bezbronne, małe i powinno skupić się na zabawie. Nie jest to dobre rozwiązanie. Takie dziecko gdy dorośnie nie wymaga od siebie niczego, wciąż jest zależne od rodziców nawet gdy opuści przysłowiowe gniazdo.
Chwalenie dzieci czego się wystrzegać w pochwałach?
Za co chwalić? Przede wszystkim za:
- Za dobrze wykonane obowiązki np. wytarły rozlana wodę, odrobiły samodzielnie zadanie domowe,
- Za talenty, za zrobienie czegoś dobrze np. śpiewanie, pomoc w kuchni czy malowanie. Dzieci bardzo lubią słuchać, że komuś się podoba to co zrobiły lub wykonały. Dzieci poprzez pochwałę naładowane są pozytywna energią i chcą więcej pokazać i bardziej się angażują.
Chwalenie dzieci – za co nie chwalić?
- Za złe rzeczy np. uwaga w dzienniczku, kłamstwo, bójkę z kolegą z klasy itp. Dziecko musi wiedzieć co robi dobrze ale również co źle. Nie bójmy się zwracać mu uwagę.
Masz rację, Dzieci po prostu trzeba chwalić!
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)