Pleśniak. Idealne połączenie kruchego ciasta, owoców i kakao!

Pleśniak. Idealne połączenie kruchego ciasta, owoców i kakao!

Pleśniak to klasyka wypieków. Składa się z pięciu warstw i zazwyczaj kojarzy się z czasami dzieciństwa. Nietrudno wrócić do tych czasów. Pleśniak jest łatwy w przygotowaniu i z pewnością zachwyci swoim smakiem nie tylko najmłodszych, ale również dorosłych! Gotowi na kulinarne wspomnienia?

Pleśniak, skubaniec, strzępiec, przekładaniec, fuga lub fugowiec – to jedno ciasto ma wiele nazw. Niezmiennie jednak wspomina się je z sentymentem. Było bowiem niezwykle popularne trzy, cztery dekady temu. Królowało np. na imprezach urodzinowych w latach osiemdziesiątych.

Dziś przez wiele osób jest zapomniane. Niesłusznie! Jest pyszne i idealnie nadaje się jako dodatek do kawy lub herbaty lub przekąska w trakcie dnia – nie tylko dla najmłodszych!

Pleśniak – co to za ciasto i jak się je robi?

Pleśniak to placek składający się z pięciu warstw. Pierwszą stanowi spód z ciasta kruchego, drugą kwaśny dżem lub powidła – najlepiej domowej roboty, jak najmniej wodniste i dość kwaśne. Trzecia warstwa to świeże lub mrożone, starte lub pokrojone, podduszone owoce takie jak jabłka, wiśnie, czerwona porzeczka, truskawki, agrest i jagody. Kolejną warstwą jest starte na tarce kruche ciasto z dodatkiem kakao, a na niej ubita na sztywno piana z białek. Wierzchnią warstwę stanowi kolejna warstwa kruchego ciasta startego na tarce.

To wyjątkowe ciasto łączy w sobie kilka świetnie pasujących do siebie smaków: kruchego ciasta z dodatkiem odrobiny soli, kwaśnego dżemu, warstwy kakaowej i słodkiej pianki bezowej.

Co więcej, jego atutem jest także skład. Do jego przygotowania potrzebne są bowiem składniki, które zazwyczaj mamy pod ręką takie jak dżem z czarnej porzeczki, wiśni, malin lub śliwek, mąka pszenna, cukier wanilinowy, proszek do pieczenia, masło, jajka, kakao, sól.

Kruche ciasto z serem lub… pianką i owocami!

Innym podobnym do pleśniaka ciastem jest kruche ciasto z budyniową pianką, truskawkami i rabarbarem. Dodatkowo, wierzch ciasta pokryty jest chrupiącymi płatkami migdałów.

Kruchy spód jest niezwykle cienki wobec czego ciasto składa się głównie z owoców i budyniowej masy. Do warstwy truskawkowej potrzebujemy truskawek, rabarbaru, cukru, mąki ziemniaczanej i wody. Z kolei do pianki budyniowej – białek jajka, drobnego cukru, budyniu o smaku waniliowym i oleju słonecznikowego.

Miłośnicy ciast z serem z pewnością rozsmakują się w kruchym cieście z serem i malinami. Jest łatwe i szybkie w przygotowaniu, a na dodatek niezwykle delikatne. Co więcej, ser i maliny to połączenie, które nie ma sobie równych!

Spód z kruchego ciasta pokryty jest lekką masą serową z dodatkiem wanilii oraz malin. Wierzch stanowi starte kruche ciasto. Maliny użyte w przepisie nie muszą być świeże. Równie dobrze sprawdzają się mrożone. Można także zastąpić je innymi ulubionymi owocami.

Materiał partnera.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *