Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i porady

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i porady

Jeśli podczas wykonywania jakichkolwiek czynności fizycznych lub naturalnych reakcji i odruchów fizjologicznych zdarza ci się utrata kontroli nad własnym pęcherzem, prawdopodobnie cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Warto wiedzieć, że pacjentów z takim problemem jest więcej, a z dolegliwością można sobie radzić różnymi sposobami.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – problem wielu osób

O problemie nietrzymania moczu mówi się w ostatnich latach coraz więcej. Nic dziwnego – specjaliści szacują, że dolegliwość ta mogła pojawić się z różnych przyczyn u nawet co drugiego pacjenta.Lekarze wyróżniają kilka rodzajów tego typu nieprawidłowości. Do najczęściej występujących zaliczamy wysiłkowe nietrzymanie moczu, polegające na mimowolnym, zupełnie niekontrolowanym wypływaniu uryny z pęcherza podczas nawet niewielkiej aktywności. Należy podkreślić, że wyciek płynu wcale nie musi być następstwem ciężkiej pracy czy intensywnego uprawiania sportu. U wielu osób zdarza się to nawet podczas zwykłego schylenia, wstania z krzesła, stąpania po schodach, podnoszenia się z łóżka czy przekręcenia z boku na bok w czasie snu. Co więcej – wysiłkowe nietrzymanie moczu w ogromnym stopniu pojawia się także w czasie prozaicznych, ale nagłych reakcji i odruchów organizmu, czyli np. kichania, gwałtownego śmiechu, czkawki lub kaszlu.   

Główne przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu wynika ze słabszego działania mięśni dna miednicy, czego efektem jest niewłaściwe domykanie się cewki moczowej, nieodczuwanie parcia i brak kontroli nad zawartością wypełnionego pęcherza. Bardzo często jest to następstwo ciąży i porodu – ogrom kobiet zgłasza taką dolegliwość w trakcie oczekiwania na potomka lub już w trakcie połogu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u pacjentów obu płci jest także skutkiem przebytych operacji i zabiegów. Również wiele chorób atakujących organizm może objawiać się mimowolnym popuszczaniem. Nietrzymanie moczu często współwystępuje z cukrzycą, zaparciami, nadciśnieniem, nowotworami. Nierzadkim czynnikiem odpowiadającym za inkontynencję moczową jest nadmierna masa ciała.

Co robić?

Popuszczanie moczu z pewnością powoduje mnóstwo stresu, a brak kontroli nad własnym ciałem i czynnościami fizjologicznymi może wprowadzać w ogromne zakłopotanie i poczucie wstydu. U wielu osób następstwem tego bywa nawet nerwica i unikanie pojawiania się w miejscach publicznych. Nie warto jednak rezygnować z normalnego życia z powodu takiej dolegliwości – dziś poziom świadomości społeczeństwa wzrasta, a medycyna i branża farmaceutyczna oferują wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem. Przede wszystkim na rynku dostępne są różnorodne produkty zapobiegające brudzeniu odzieży, pojawianiu się plam i przykrego zapachu, jak np. dyskretne wkładki czy specjalna bielizna chłonna firmy Elly. Oczywiście niezbędne jest nie tylko łagodzenie skutków, ale przede wszystkim eliminowanie przyczyn problemu. Każdy, komu doskwiera wysiłkowe nietrzymanie moczu, musi zgłosić się do lekarza, by poznać źródło dolegliwości i rozpocząć terapię.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i porady
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i porady
Materiał partnera.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *