Żywienie w chorobach nowotworowych

Żywienie w chorobach nowotworowych

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zmaga się z poważnymi chorobami, jakimi są nowotwory. Jeszcze kilka lat temu była to rzadkość, ale obecnie odsetek chorych się powiększa. Chemioterapia niesie za sobą nudności i często wymioty.

Często pacjenci skarżą się na brak apetytu i utratę masy ciała. Jak zatem odżywiać się i dbać o siebie w czasie trwania choroby?

Próbować nowych smaków

Chemioterapia ma wpływa na zmianę smaku więc produkty, których chora osoba nie lubiła wcześniej, mogą jej smakować.

Spożywanie kilku posiłków dziennie w małych ilościach- Ważne jest, aby organizmowi dostarczać stałą dawkę energii, aby miał siłę do walki z chorobą. Zaleca się spożywanie nawet 8 posiłków w małych dawkach niż jedzenie 3 dużych.

Jedzenie lekkostrawnych produktów

Pacjenci borykający się z nowotworami mają często uszkodzoną śluzówkę przewodu pokarmowego, dlatego ważne jest, aby nie przyczyniać się do jeszcze większego pogorszenia jej stanu.

Często w szpitalach stosowane są „niezdrowe diety” oparte na białym pieczywie i ryżu w celu dostarczenia podaży kalorii.

Lekki wysiłek fizyczny może pomóc w odzyskaniu apetytu

Warto opuścić mury domu czy szpitala i udać się na relaksujący spacer. Dostarczenie tlenu do organizmu nie tylko wpłynie pozytywnie na nastrój, ale też może sprawić, że organizm będzie dopominał się o pokarm.

Jedzenie dużej ilości kalorii i białka

W zależności od stadium choroby, każdy powinien mieć układany jadłospis wedle swoich potrzeb i preferencji. Należy wziąć pod uwagę, jakie dolegliwości odczuwa chory. Zaleca się spożywanie diety lekkostrawnej, wysokokalorycznej i diety wysokobiałkowe.

Co jeść?

Dietetycy zalecają spożywanie duże ilości jogurtów naturalnych, chudego twarogu, gotowanego mięsa, duszonych ryb. Lekarze zalecają też dodanie do diety produktów sojowych. W celu zwiększenia kaloryczności posiłków należy w ciągu dnia jeść produkty zawierające kwasy tłuszczowe Omega-3 ponieważ podwyższają one poziom odporności organizmu.

Osobom chorym na nowotwory pomaga fundacja „Alivia”. Głównym celem pracy fundacji jest mobilizowanie chorych do walki z chorobą. Przyczynia się ona do efektywnej edukacji podopiecznych.

Warto więc przekazać na rzecz fundacji swój 1% podatku. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie http://www.alivia.org.pl

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *