Chrupiące faworki na Karnawał

Chrupiące faworki na Karnawał

Słodkie, delikatne i chrupiące faworki z ciasta zbijanego to dzieło przypadku. Ich smakiem cieszymy się dzięki pomyłce cukiernika, który wrzucił do rozgrzanego oleju pasek ciasta. Pod wpływem temperatury uformował się on w charakterystyczny dla faworków warkoczyk. Przysmak ten swoje pięć minut przeżywa w okresie karnawału i w tłusty czwartek.

A co, gdyby z ich smakiem wkroczyć w nowy, 2018 rok? Dowiedz się, jak zrobić faworki idealne i przygotuj je na 1 stycznia!

Garść porad, czyli jak zrobić faworki doskonałe

Faworki, nazywane też chrustami, uchodzą za wypiek dość skomplikowany, zarezerwowany dla wprawionych już cukierników. Tymczasem, by delektować się chrupiącymi ciasteczkami, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, którymi rządzi się ciasto zbijane. Ich przestrzeganie sprawi, że chrusty będą perfekcyjnie chrupiące, złociste z zewnątrz i niezbyt tłuste.

Przygotuj składniki

Do przygotowania faworków potrzebne będą ci:

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 4 żółtka
  • 6 łyżek gęstej kwaśnej śmietany
  • pół łyżeczki soli
  • pół łyżeczki cukru
  • 2 łyżeczki spirytusu

Mąkę przesiej i wmieszaj z cukrem i solą. Następnie ostrożnie wbij żółtka. Wlej kwaśną śmietanę i spirytus, który ma uchronić ciasto przed przypalaniem podczas smażenia. Z podanych składników zagnieć ciasto na faworki.

Ubijaj ciasto

W dawnych przepisach, mówiących o tym jak zrobić faworki, kluczową rolę odgrywało odpowiednio długie ubijanie ciasta. Wymaga ono nieco siły, bo musisz kilkukrotnie składać i rozwałkowywać ciasto na cienkie płaty. Wszystko po to, by dostało się do niego sporo powietrza. Im więcej pęcherzyków w środku, tym bardziej chrupiące będą usmażone faworki. Uwaga – podczas rozwałkowywania ciasta nigdy nie podsypuj go mąką. Duża jej ilość sprawi, że po usmażeniu ciasteczka będą twarde i zwyczajnie niesmaczne.

Nadaj kształt faworkom

Napowietrzone ciasto na faworki rozwałkuj po raz ostatni. Następnie powykrawaj z niego prostokąty o wymiarach około 4×12 cm. Na środku każdego z nich zrób podłużne nacięcie, a następnie jeden z końców ciasta przełóż przez otwór.

Smaż krótko

Pamiętaj – faworki należy smażyć natychmiast po uformowaniu, dzięki czemu wchłoną mniej tłuszczu. W tym celu przygotuj spory garnek i rozgrzej w nim tłuszcz. Uważaj, by ten nie był zbyt gorący, bo faworki szybko się zarumienią, pozostając surowe w środku. Faworki smaż krótko z obu stron, a następnie odsącz je z nadmiaru tłuszczu za pomocą papierowego ręcznika.

Podawaj i zajadaj

Wiesz już, jak zrobić faworki, które zachwycą swoim smakiem i chrupkością. Ważna jest też ich odpowiednia ekspozycja. Dlatego nie zapomnij o oprószeniu usmażonych ciasteczek cukrem pudrem. Z tabliczki czekolady możesz też przygotować aksamitny sos. Maczaj w nim faworki zaserwowane w Nowy Rok!

Polecamy również inne porady kulinarne

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *