Słodkie, delikatne i chrupiące faworki z ciasta zbijanego to dzieło przypadku. Ich smakiem cieszymy się dzięki pomyłce cukiernika, który wrzucił do rozgrzanego oleju pasek ciasta. Pod wpływem temperatury uformował się on w charakterystyczny dla faworków warkoczyk. Przysmak ten swoje pięć minut przeżywa w okresie karnawału i w tłusty czwartek.
A co, gdyby z ich smakiem wkroczyć w nowy, 2018 rok? Dowiedz się, jak zrobić faworki idealne i przygotuj je na 1 stycznia!
Garść porad, czyli jak zrobić faworki doskonałe
Faworki, nazywane też chrustami, uchodzą za wypiek dość skomplikowany, zarezerwowany dla wprawionych już cukierników. Tymczasem, by delektować się chrupiącymi ciasteczkami, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, którymi rządzi się ciasto zbijane. Ich przestrzeganie sprawi, że chrusty będą perfekcyjnie chrupiące, złociste z zewnątrz i niezbyt tłuste.
Przygotuj składniki
Do przygotowania faworków potrzebne będą ci:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 4 żółtka
- 6 łyżek gęstej kwaśnej śmietany
- pół łyżeczki soli
- pół łyżeczki cukru
- 2 łyżeczki spirytusu
Mąkę przesiej i wmieszaj z cukrem i solą. Następnie ostrożnie wbij żółtka. Wlej kwaśną śmietanę i spirytus, który ma uchronić ciasto przed przypalaniem podczas smażenia. Z podanych składników zagnieć ciasto na faworki.
Ubijaj ciasto
W dawnych przepisach, mówiących o tym jak zrobić faworki, kluczową rolę odgrywało odpowiednio długie ubijanie ciasta. Wymaga ono nieco siły, bo musisz kilkukrotnie składać i rozwałkowywać ciasto na cienkie płaty. Wszystko po to, by dostało się do niego sporo powietrza. Im więcej pęcherzyków w środku, tym bardziej chrupiące będą usmażone faworki. Uwaga – podczas rozwałkowywania ciasta nigdy nie podsypuj go mąką. Duża jej ilość sprawi, że po usmażeniu ciasteczka będą twarde i zwyczajnie niesmaczne.
Nadaj kształt faworkom
Napowietrzone ciasto na faworki rozwałkuj po raz ostatni. Następnie powykrawaj z niego prostokąty o wymiarach około 4×12 cm. Na środku każdego z nich zrób podłużne nacięcie, a następnie jeden z końców ciasta przełóż przez otwór.
Smaż krótko
Pamiętaj – faworki należy smażyć natychmiast po uformowaniu, dzięki czemu wchłoną mniej tłuszczu. W tym celu przygotuj spory garnek i rozgrzej w nim tłuszcz. Uważaj, by ten nie był zbyt gorący, bo faworki szybko się zarumienią, pozostając surowe w środku. Faworki smaż krótko z obu stron, a następnie odsącz je z nadmiaru tłuszczu za pomocą papierowego ręcznika.
Podawaj i zajadaj
Wiesz już, jak zrobić faworki, które zachwycą swoim smakiem i chrupkością. Ważna jest też ich odpowiednia ekspozycja. Dlatego nie zapomnij o oprószeniu usmażonych ciasteczek cukrem pudrem. Z tabliczki czekolady możesz też przygotować aksamitny sos. Maczaj w nim faworki zaserwowane w Nowy Rok!
Polecamy również inne porady kulinarne
Materiał partnera.